neděle 31. prosince 2017
Není jedno, kdo bude českým prezidentem?
Tomáš Krystlík

Sotva jsem napsal nadpis, jako kdybych už slyšel protestující hlasy. Jenže nevkládáme do osobnosti prezidenta více, než je třeba? Masaryk, ač nevybaven podle československé ústavy prakticky žádnými pravomocemi, nám suploval císaře pána. Tato role prezidenta se v ČR udržela dodnes. Obyvatelstvo není natolik sebevědomé, aby se bez postavy vladaře obešlo, což mimoděk potvrzují zaryté spory, kdo vlastně se jím má v brzkých volbách stát.

Přitom český prezident nemá takové pravomoci jako francouzský nebo americký. Jeho role se omezuje na přijímání státních návštěv, nových vyslanců, diplomatického sboru k Novému roku, kladení věnců, podepisování zákonů. Jeho role je zcela formální, neb vzdorovat vládě a parlamentu nemůže, podepisuje hlavně jmenovací listiny, zákony a také udílí milost, což je relikt z doby mocnářství. Prakticky stejné pravomoci mají prezidenti všech středoevropských zemí. Že Klaus mohl nepodepsat jmenovací dekret jednomu soudci, je vada české ústavy a hlavně je projevem absence politické kultury v ČR.

Pomiňme nesystémovou přímou volbu prezidenta, která umožňuje obyvatelstvu si zvolit fotbalového brankáře nebo bývalou prostitutku prezidentem, a pokusme se o definici kvalitního prezidenta republiky. Tím je takový, o kterém se téměř nepíše a není vidět v televizi, což je symptom toho, že svou prezidentskou funkci zvládá skvěle. Příklad? Jan Stráský coby zastupující prezident za abdikovavšího Václava Havla. O něm nebylo téměř ani vidu ani slechu.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Krystlik-Neni-jedno-kdo-bude-ceskym-prezidentem-518167?nocache=1

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Historik-Krystlik-Cechum-Vy-jste-schopni-si-v-prime-volbe-zvolit-na-Hrad-i-prostitutku-518173
 

5 komentářů:

 1. Nedávno mi bylo řečeno, že v ČR nejsou lidi a tedy prezident Zeman i premiér Babiš jsou ti nejlepší z vhodných kandidátů na tyto funkce.

  OdpovědětVymazat
 2. Zeman: Změna taktiky, i strategie
  http://k213.cz/JOOMLA/2776-zeman-zmena-taktiky

  OdpovědětVymazat
 3. Máte pravdu, pravomoce prezidenta jsou jen na ceremoniální vystoupeni hlavy státu .
  Je to jen proto aby meli nekoho dát na poštovní známky. Jen nevím proč je tolik nenávisti proti Havlovy za jeho nečinnost v potrestání bývalých komoušů. Vždyť jako prezident toho moc udělat nemohl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mohl v tom směru apelovat na parlament a veřejnost. Od Hitlerových podobizen na známkách, ze kterých plynou tantiémy zobrazené postavě ve velmi vysoké výši, se v D netisknou známky se žijícími postavami. To ovšem neplatí v ČR, kde prezident tímto vydělává obrovské částky. Také svými portréty ve státních úřadech a školách.

   Vymazat
  2. Havel byl nesmírně populární na Západě, asi taky proto že se nemstil, i když "spravedlive potrestání" není msta. Ale nedošlo ke krveprolití a o to jim hlavně šlo.
   Miloš je pro-Ruský prezident, proto Nepolitický Trump zrušil návštěvu ČR i když veřejně ji nokdy neslíbil.
   Ale je zajímavé že jak řikáte, prezident má příjem ze svych portrétů , to se mi ani nechce věřit, to je přece povinost Hlavy Statu, za kterou se neplatí, služba Národu!

   Vymazat